X
تبلیغات
زیرکوه22

زیرکوه22

.

خسارت طوفان

خسارت طوفان

 
امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی و همه گیر شدن اینترنت عده زیادی به سمت وبلاگ نویس روی آوردند که البته جای خرسندی است. امروز داشتم وبلاگهای دور و بر رو مرور میکردم به یک مطلب جالب برخوردم و اون اینکه بعضی ها فقط میخواهند وبلاگ داشته باشند و اینکه چه بنویسند و ازکجا بنویسند زیاد برایشان مهم نیست. این مطلب را بخونید و قضاوت کنید:

 

امروز چهارشنبه 9/1/1391در محل بو رآشیون حضور یافتیم

 حاضرین همراه با گوسفندان عبارتند از 1- حسنقلی .........2- مهران ......ر3- غلامعلی ........4- جعفر قلی ........(چوپان گله )5علی .........(پتیرپز )6-مهدی جعفر7-مهدی ....... فرزند علی8- علی ..........

 وقایع اتفاق افتاده

 1 مهدی دیدن قرنه کما2-علی پتیر پختن و دادن به سگ

 علی .......... دوشیدن گوسفندان-------حاج غلامعلی ....... هی زدن گوسفندان

 حسنقلی خاطره تعریف کردن از علی ...... عقاب  وشب بر گله

 بازدید از گسل زلزله 1376

 تصاویر این بازدید به زودی در وبلاگ قرار خواهد گرفت. با تشکر .

 


برادر عزیز درسته که اینجا یک محیط شخصی است و درسته که اینها همه اتفاقات مهمی بوده ولی بهتر نیست  به خاطر احترام به بازدید کنندگان عزیز در این محیطی که پیش روی ما و شماست لااقل مطالب مفیدتری بنویسیم
 
این روزها طوفان و غبار و گرد و خاک حسابی پیچیده به اعمال بندگان خدایی که توی این منطقه زندگی میکنند. بعضی اوقات آدم کلافه میشه که از دست طوفان چه کار بکنی و کجا بری . من توصیه میکنم این روزها یه سری به باغات زیبای دوست آباد بزنید . نه طوفانی در کار هست و نه گرد و خاکی . هر چی به چشم میاد زیبایی و طبیعت رنگارنگ .تصاویری از حال و هوای طبیعت این روزهای دوست آباد تقدیم به شما.

ادامه مطلب |  

چندی پیش دانشگاه تهران اقدام به برگزای مسابقه عکاسی با موضوع اکوتوریسم بیابان نمود . اینجانب نیز  با ۵ عکس در این مسابقه شرکت نمودم که ۲ عکس اینجانب به عنوان تصاویر برتر این مسابقه انتخاب گردید. به گفته معاونت فرهنگی دانشگاه تهران قرار است این تصاویر در نمایشگاهی در تهران به نمایش گذاشته شود.

 

در فاصله حدودا ۴۰ کیلومتری از شهر حاجی آباد و در دامنه کوههای سر به فلک کشیده و زیبای روستای استند غاری زیبا و دیدنی با نام غار پهلوان خودنمایی میکند . البته کوهستان استند  غارهای دیگری نیز با نام غار پهلوان را در خود جای داده است . این که چرا نام پهلوان را بر این غارها نهاده اند و این پهلوان آیا وجود خارجی داشته یا نداشته سئوالی است که در اذهان مردم این دیار باقی مانده . اما نکته حائز اهمیت این است که این غارها زمانی محل زندگی مردمانی بوده است که در سالهای بسیار دور بنا به دلایلی که برای ما مشخص نشد در این منطقه سکونت داشته اند. این هفته توفیقی دست داد تا پس از مدتها به اتفاق دوستان صمیمی و بزرگوار گروه کوهنوردی همنورد زیرکوه سفری به این غار زیبا و شگفت انگیز داشته باشیم .

نکته جالب توجه در مورد این غار این است که این غار دارای ۲ درب بوده که یکی دارای حفره بسیار تنگ و درب دیگر که شاید رفت و آمد از آن سهل الوصول نبوده دارای حفره ای گشاد و بر بلندای یک پرتگاه عظیم قرار گرفته است:

درب ورودی

درب خروجی یا ورودی 2

 ۲۳عکس

ادامه مطلب |  

شنیدین میگن آدم بیکار جادوگر میشه . خوب البته که ما از بیکاری جادوگر نشدیم ولی رفتیم توی شهر چرخیدیم و اوضاع رو سبک سنگین کردیم ببینیم اگه توی حاجی آباد دنبال شغل هستین چه شغلی از همه نون و آب بیشتری داره . نتایج تحقیق ما که البته زیاد هم نیاز به زحمت نداشت و خیلی به راحتی احساس میشه این شد که شغل های زیر را براتون معرفی کنیم.

۱- صافکاری : وقتی اوضاع و احوال رانندگی کردن در شهر حاجی آباد رو می بینی و الی ماشاالله ماشین های بدون راهنما و ترمز و گواهینامه و .... به این نتیجه می رسیم که صافکاری بهترین شغله چون ماشاالله آمار تصادفات یک کم بیشتر از حد استاندارده .

۲- جلو بندی سازی و تنظیم فرمون:  اوضاع و احوال اسفالت خیابونهای شهر رو  که نگاه میکنی الی ماشاءالله چاله و چوله و دست انداز و اگر هم یه جایی سالم مونده  دوستان لطف کردند یه سرعتگیر گردن کلفت نصب کردند که بیشتر شبیه تخته پرشه تا سرعتگیر . خوب البته که با این اوضاع و احوال جلو بندی سازی شغل پر در آمدیه.

ادامه مطلب |  

این تصاویر مربوط  به اهالی روستای بمرود در سالیان گذشته است . روستای بمرود در فاصله ۵ کیلومتری حاجی آباد قرار دارد . این روستا زادگاه بزرگانی چون مرحوم آیت ا... فقیه امام جمعه فقید زیرکوه است .

ادامه مطلب |  

این روزها که نمیشه گفت این ماه ها فکر و ذکر مردم شده شهرستان و بخش و دهستان و الی ماشا الله از این عناوین دهن پرکن . اما ما که هر چی منتظر نشستیم نه از شهرستان خبری شد نه از آمدن فرماندار و بخشدار و ... . اما تنها چیزی که این روزها شدید به چشم میاد اعتبارات شهرستان شدنه که چند برابر شده و هر روز نصیب مردم زیرکوه میشه البته  فعلا فقط اعتبارات طوفان و گرد و خاک واریز شده و بقیه اعتبارات هم ان شاالله نصیب ما خواهد شد.

اما :

یه چند روزیه که اداره آموزش و پرورش زیرکوه به مدیریت ارتقاء یافت . که این از نشانه های شهرستان شدنه .

این روزها بحث الحاق زهان به زیرکوه و رضایت و عدم رضایت اهالی سر زبونها است که البته تا جایی که من اطلاع دارم مدارس بخش زهان زیر نظر زیرکوه اداره خواهد شد و بقیه قسمت ها هم ان شاءالله به زودی.....

 

 
این روزها هم مشغله کاری افراد زیاد شده هم اوضاع بنزین یه جوریه که به راحتی نمیشه سر از تجنود درآورد. به خاطر همین هر از چندگاهی که آدم یه سر به طبیعت زیبای تجنود می زنه باید کلی عکس و خاطره از این محیط زیبا جمع کرد تا بتونیم یه اطلاع رسانی تقریبا دقیق به مردم عزیز داشته باشیم . تصمیم گرفتم طبیعت زیبای تجنود را در چند پست به تصویر بکشم . اولین قسمت : خانه درختی:

خانه درختی  تجنود

ادامه مطلب |  
با حضور جناب اقای قدیری مدیر کل محترم ورزش و جوانان استان اردوی  خانوادگی تفریحی کارکنان اداره کل ورزش و جوانان استان و اداره ورزش و جوانان شهرستان قاین در محل روستای زیبا و سرسبز تجنود برگزار گردید.

ادامه مطلب |  

با حضور مدیرکل اداره ورزش و جوانان  استان - امام جمعه محترم - بخشدار منطقه و مسئولین شهرستانی و منطقه ای همایش بزرگ و با شکوه پیاده روی خانوادگی بخش شاسکوه با مرکزیت آبیز  و با حضور  پرشور مردم برگزار گردید. در این همایش بیش از ۲ هزار نفر مسیر سرسبز و زیبای دبیرستان بنت الهدی صدر تا قنات آبیز را پیمودند.این همایش از طرف نمایندگی اداره ورزش و جوانان شهرستان زیرکوه با همکاری شورای اسلامی و دهیاری آبیز برگزار گردید.

ادامه مطلب |  
این روزها گرمای هوا و خصوصا گرد و غبار هر روزه بهانه ای شده تا هر روز عصر دست به دامن طبیعت خصوصا طبیعت پاک کوهستان شویم  . برنامه دیروز یک سفر حدودا ۳ ساعته به ارتفاعات حسین اباد موهبتی بود . به همه دوستان عزیز توصیه میکنم برای یکبار هم که شده این مسیرها رو تجربه کنند.همراه ما باشید با گزارشی کوتاه از این سفر:

آغاز سفر از مسیر دره :

دور نمایی از شهر حاجی آباد:

 

ادامه مطلب |  

اسفرق طبیعتی است زیبا در فاصله ۱۶ کیلومتری جنوب شرقی حاجی آباد . این منطقه در گذشته نه چندان دور جزء آبادیهای دارای سکنه منطقه محسوب میشده که بعد از زلزله ۱۳۷۶ اهالی به کلی این منطقه زیبا را ترک و اکثرا به حاجی آباد مهاجرت نموده اند . اسفرق خصوصا در فصل توت و فصل تابستان پذیرای خیل عظیمی از گردشگران و دوستداران طبیعت است . وجود درختهای بیشمار و آب سرد و شیرین و گوارا و قرار گرفتن در دامنه کوههای زیبا و سربه فلک کشیده اردکول از جمله مزایای این منطقه گردشگری است.

اسفرق

استخر زیبای اسفرق

ادامه مطلب |  
وقتی کمبود امکانات در تنها پارک شهر حرف اول را می زند:

پارک شهر حاجی آباد

ادامه مطلب |  

همزمان با زادروز حضرت علی (ع) از طرف اداره تبلیغات اسلامی و کانون شعرا و نویسندگان زیرکوه جشن بزرگ طلوع ولایت در محل بوستان امام رضا (ع) شهر حاجی آباد برگزارگردید. سخنرانی - همسرایی - قرائت شعر و اهداء جوایز از برنامه های اجرا شده در این جشن با شکوه بود.

 

ادامه مطلب |  

یه مدتی بود توی شهر ما حکایت اون شعر قشنگ شده بود که میگفت : جغد در باغ معلق می خواند - نظم در کوچه یونان می رفت .واقعا عدم رعایت قانون از سوی رانندگان محترم به حدی رسیده بود که یه روز یکی از همکارانم اینجوری بیان کرد: آقا کسی توی شهر نره که واقعا خطرناکه از بس بد جور رانندگی میکنند . آری دوستان وضعیت شهر اینجوری بود . از جناب پلیس محترم که اوضاع و احوال رو جویا شدیم دل پر دردی داشت . بنده خدا حق هم داشت .میگفت آقا جریمه میکنیم دوستان شکایت میکنند که زیاد سخت میگیرند . جریمه نکنیم بعضی دیگه گیر میدن که آقا این چه وضعه . اما جدیدا دوستان محترم دست به کار شدند و لااقل از آقایانی که حقوق شهرون دان رو با پارک دوبل و سوبل و کج و کوله ضایع میکنند با اهداء یک قبض جریمه ناقابل تقدیر میکنند . ما این اقدام پلیس محترم رو به فال نیک میگیریم و ان شاءالله که قانون برای همه هم یکسان باشه با این قانون در این چند روز شاهد یک نظم خوبی در سطح شهر باشیم  .

امان از این راننده ها . آقا پارک دوبل که چونه زدن نداره.

 

شاید با دیدن این تصاویر خیلی از شما فکر کنین بهتر بود مینوشتم استفاده بهینه از امکانات یا عناوینی از این قبیل اما دارا و ندار رو به این خاطر انتخاب کردم که تصور کنید یه بنده خدایی مثل من کارمند یا کارگر فرقی نمیکنه ۱۰ دقیقه به یه لودر احتیاج داره باید به چند نفر رو بزنه و چقدر هزینه بده حالا دوستان برای نصب یه بنر که راحت میشه با یه نردبون هم نصب کرد از کلیه امکانات و نیروهای موجود استفاده می کنند . حالا لودر به هر حال موندم که اون ماشین آتش نشانی و تانکر آب پاش چه ربطی به بنر دارند؟دارندگی و برازندگی.تازه از همه اینها که بگذریم خود جناب شهردار هم اومدن توی اون هوای گرم بر نصب بنر نظارت میکنند .واقعا خسته نباشید!

 

قبل از برگزاری همایش صعود فرهنگیان زیرکوه به شاسکوه به اتفاق یکی از همکاران آقای علی دامادی آبیز سفری به یکی از دره های زیبای کوه دوست آباد داشتیم تا کنده مورد نظر را از این دره تهیه کنیم. جای بسیار زیبایی بود خصوصا دورنمایی که از روستای زیبای دوست آباد و سد حاجی آباد داشت ما را برآن داشت تا یک روز این مسیر را دوباره مرور کنیم و امروز عصر توفیقی دست داد تا یکبار دیگه از طبیعت زیبای این منطقه استفاده کنیم. سفر را به اتفاق ۲ همسفر همیشگی امیر محمد و امیر حسین آغازکردیم البته یک کوهنورد بسیار کوچک هم همراه مان بود که در آخرهمین پست معرفی خواهد شد.

آماده برای صعود:

ادامه مطلب |  

رفته رفته فصل تابستون شروع میشه و گرمای هوا از همکنون باعث شده تا مردم خصوصا قشر جوان و پر انرژی دنبال یه جایی برای آب تنی یا شنا بچرخند. ولی متاسفانه دریغ از وجود یک استخر حتی کوچک در مرکز شهر که این امرباعث هجوم مردم به سمت استخرههای کشاورزی گردیده از جمله جنگل شاهرخت - اردکول و بیشه محمد آباد. خواهشی که از مسئولین محترم امر داریم اینه که اگه برای درست کردن استخر کاری از دستتون بر نمیاد یا هزینه بالایی داره لااقل اداراتی که امکانات دارند یه فکری برای جاده های منتهی به این استخرها خصوصا بیشه محمد آباد که این روزها پذیرای خیل عظیمی از جوانان پرشور هست بردارند.

و اما تصاویری ببینید از هنرنمایی شناگران جوان در یک استخر کوچک:

 

ادامه مطلب |  

درست ۶۵ کیلومتر از حاجی آباد به سمت بیرجند البته از مسیر زهان بر بلندای قله ای کوچک بارگاه منور امام زاده ای می درخشد. از مسیر جاده که عبور میکنی  در سمت راست چشمت که به بارگاه می افتد هوس زیارت می کنی .  پای در مسیر می گذاریم و به قصد زیارت مسیرمان را به سمت امامزاده عوض میکنیم . از ابتدای جاده حدودا ۳ کیلومتری هست . ابتدای جاده آسفالت اما حدود ۱ کیلومتر از آن خاکی است. چون امامزاده بر بالای بلندی قرار دارد ابتدای ورودی به صحن امامزاده جاده ای با شیب تند دارد که هر ماشینی و البته هر راننده ای قادر به بالا رفتن از آن نیست . درست دیروز عصر ساعت شش و نیم بیرجند جلسه کمیته برنامه ریزی مسابقات کشوری - ساعت را که نگاه میکردم نیم ساعتی وقت بود . هوس زیارت کردم .... با ما همراه باشید.

امامزاده داوود

ادامه مطلب |  

محمد علی خسروی معلم هنرمندی است که در یکی از دور افتاده ترین روستاهای منطقه زیرکوه به وسیله خاک های رنگی اقدام به طراحی یک گلیم فرش بسیار زیبا نمود . خسروی که در آموزشگاه چند پایه شهید رازقی علی آباد مشغول به تدریس است. هدف خود از طراحی این گلیم فرش که با نقوش مبارک علی تزئین شده است را ارادت به اهل بیت می داند .

خسروی خاطر نشان کرد:  این گلیم فرش را به وسیله خاک های رنگی که از کوههای اطراف جمع آوری شده است ظرف مدت ۱ هفته و در ایام فراغت طراحی نموده است.


 
این تصاویر تقدیم به روح دانش آموز عزیز و ورزشکار با اخلاق زنده یاد محسن غلامحسینی:


ادامه مطلب |  
بعضی وقتا دست آدم از زمین و زمان کوتاهه . نه خبری - نه گزارشی - نه عکسی . باز خدا پدر این یارو گوگل ارث رو بیامرزه لااقل اگه وقت نداریم بریم عکس بگیریم این یارو هست تا لااقل یه پست رو کمک آدم کنه . حالا چند تصویر از چند جا تقدیم شما.

اولین تصویر متعلق به آبیز:

حاجی آباد :

حاجی آباد

ادامه مطلب |  

آورده اند كه روزي ناصر خسرو شب هنگام در راه سفر به شهري رسيد حاجي آباد نام ، سوار بر موتور سيكلتي تك تاز گونه . نرسيده به شهر ناصر ، تابلويي بزرگ و عظيم ميبيند كه بر آن نبشته اند « جايگاه توزيع سوخت » خوشحال از اينكه سيكلتش ديگر بنزين براي ادامة راه ندارد روانة جايگاه توزيع بنزين ميشود ، شادمانه . ولي ناگاه كاغذي بر پشت شيشه ميبيند كه بر آن نبشته اند : بنزين موجود نيست . سراغ صاحب يا صاحبان پمپ را ميگيرد و نمره تيليفون او را سراغ ميكند ناصر را ميگويند بيخود جستجو نكن . چند صباحي است در اين شهر اوضاع و احوال بنزين بر همين منوال است و گاه و بيگاه كاغذ نبشته اي بر پشت در ميچسبانند كه بنزين موجود نيست . ناصر را از اين اوضاع در ابتداي سفرش به اين شهر سردردي سخت فرا ميگيرد و با پاي پياده در حالي كه سيكلتش را در گوشه اي رها كرده به سمت شهر به راه مي افتد  تا براي رفع سردرد خويش قرصي و دوايي بيابد . زرق و برق و چراغاني شهر را كه ميبيند خوشحال ميشود و. با خود ميگويد حتما در اين شهري كه در دل شب اينگونه چراغاني شده و هر بيننده اي را مجذوب خود ميكند ، تمام امكانات موجود ميباشد و ديگر نيازي نيست كه ناراحت باشد . خيابان به خيابان و كوچه به كوچة شهر را ميچرخد تا دارو خانه اي بيابد و دوا و درماني براي رفع سردرد خريد نمايد .اما دريغ كه هرچه گشت در طلب دوا و درمان چيزي نيافت .

گويند ناصر كنجي نشست و با خود گفت چطور مي شود كه دريك شهر داروخانه اي شبانه روزي وجود نداشته باشد . در همين گير و دار به فكرش خطور ميكند كه شب هنگام در مسافرخانه اي به استراحت بپردازد تا رفع خستگي شود و شايد سردردش نيز بهبود يابد ولي دريغ كه هرچه در طلب مسافرخانه گشت آن را نيز نيافت .

آورده اند كه ناصر خسرو در آن نيمه هاي شب موتور سيكلتش را به دست گرفت و با پاي پياده به سمت هرات به راه افتاد و به سفرش ادامه داد با كوله باري از خاطرات چرخيدن و نيافتن .

گويند ناصر در كتاب سفر نامه اش نوشته بود « در راه سفر به شهري رسيدم حاجي آباد نام كه در آن نه بنزين براي موتورم يافتم ، نه دوايي براي سرم و نه استراحتگاهي براي تنم .»

 
زیرکوه به لحاظ موقعیت جغرافیایی و برخورداری از دشت ها و کوهها و کوهپایه های فراوان دارای طبیعتی بسیار زیبا و متفاوت است . در این پست چند تصویر از طبیعت زیرکوه از دریچه دوربین دوست عزیزم جناب آقای مجیدرضا خزاعی خواهیددید.

عکس از مجید رضا خزاعی

دشت اسفدن

توت آبیز

ادامه مطلب |  

سالها پیش که به اینصورت خبری از دنیای اینترنت نبود و ما هم که کشته مرده اطلاع رسانی و خبر و درج اخبار و معرفی زیرکوه بودیم با عده ای از دانش آموزان علاقه مند در کانون فرهنگی تربیتی امام خمینی (ره) تصمیم به چاپ نشریه ای با عنوان فانوس گرفتیم تا به قول خودمون فانوسمان روشنی بخش منطقه زیرکوه باشد. از این پس تصمیم گرفتم ان شائ ا... صفحاتی از این نشریه زیبا با امکانات اون زمان رو براتون به نمایش بزاریم.این شما و این فانوس شماره دوم.

ماهنامه فانوس

ادامه مطلب |  

آقایان اداره آب و فاضلاب لطفا بخوانید:

یه چند وقتی که نمیشه گفت یه ۲ سه سالی هست که مردم زیرکوه خصوصا شهر حاجی آباد از نوشیدن اون آب گوارا و شیرین و باکیفیت محروم شدند و دوستان لطف کردند با قاطی کردن آب شور به این دلیل که آب شیرین جوابگوی نیاز مردم منطقه نیست مذاق ما رو هم به خوردن اینجور آبها عادت دادند . البته ناگفته نماند که این تغییر کیفیت مزایایی هم دارد از جمله : بالا بردن مصرف سوخت برای آوردن آب از قنات این روستا و اون روستا یا فروش ویژه اب شیرین کن و یا این آخری تاسیس تصفیه خانه آب شیرین در شهر که اینها خودش کلی نعمته . اما از همه اینها که بگذریم بر و بچه های صرفا که این روزا حسابی گل کاشتند یه تصویر ویژه شکار کردند . اون هم آب گل آلود غیر قابل شرب از شبکه آب . حالا اگه فردا کسی با خوردن این آب مریض شد اونوقت پیدا کنید پرتقال فروش را. . گفتن از ما و نظر ات دوستان که ان شاءالله به گوش مسئولین برسد با شما . یا علی

 

شنیده بودیم نگهداری حیوانات اهلی و احشام در شهر جرم محسوب میشه و به خاطر سلب اسایش شهروندان و احتمال بروز بیماری های مختلف حیوانات باید در محلی غیر از محل سکونت زندگی کنند اما ماشاءا... تو هر خیابون شهر که قدم میزنی چشمت به جمال هر مدل حیوونی روشن میشه . اون از سگ های ولگرد که نمیزارن یه پلاستیک زباله  دم در خونه کسی سالم بمونه و این هم از نگهداری گاو و گوسفند و ... توی یک خیابون در مرکز شهر. از همه اینها که بگذریم و جون کسی هم برامون مهم نباشه و کسی هم مریض شد به ما ربطی نداشته باشه - آخه بابا این درختهای بیچاره چه گناهی کردند که باید اینجوری تاوان بی مسئولیتی بعضی مسئولین رو بدهند. فکر نکنید چرخیدم این تصاویر رو گرفتم . نه دیروز توی یه لحظه در دو طرف خیابان شهید باهنر این صحنه ها مشاهده شد.

حمله گوسفندان به درخت انار

برو ادامه مطلب:

ادامه مطلب |  

روستای گزخت از روستاهای بسیار زیبا و دیدنی شهرستان زیرکوه است که با فاصله ۷۰ کیلومتر از مرکز شهرستان و در دامنه قله زیبا و سربه فلک کشیده میرزا عرب خود نمایی می کند . گزخت قدیم بر اثر زلزله سال ۱۳۷۶ به کلی ویران شده و مردم به چند کیلومتر پایین تر انتقال داده شده اند. منطقه کوهستانی و دره زیبای سی آب گزخت در فاصله حدود ۳ کیلومتری از شهرک جدید قرار دارد و در تابستان مکانی بسیار زیبا برای گردش و تفرج است.                

 تصاویر ارسالی از : محمد جواد دیوسار

قاصدک

نمایی از باغزارها

گزارش کامل تصویری در ادامه مطلب

ادامه مطلب |