در فاصله حدودا ۴۰ کیلومتری از شهر حاجی آباد و در دامنه کوههای سر به فلک کشیده و زیبای روستای استند غاری زیبا و دیدنی با نام غار پهلوان خودنمایی میکند . البته کوهستان استند  غارهای دیگری نیز با نام غار پهلوان را در خود جای داده است . این که چرا نام پهلوان را بر این غارها نهاده اند و این پهلوان آیا وجود خارجی داشته یا نداشته سئوالی است که در اذهان مردم این دیار باقی مانده . اما نکته حائز اهمیت این است که این غارها زمانی محل زندگی مردمانی بوده است که در سالهای بسیار دور بنا به دلایلی که برای ما مشخص نشد در این منطقه سکونت داشته اند. این هفته توفیقی دست داد تا پس از مدتها به اتفاق دوستان صمیمی و بزرگوار گروه کوهنوردی همنورد زیرکوهسفری به این غار زیبا و شگفت انگیز داشته باشیم .

نکته جالب توجه در مورد این غار این است که این غار دارای ۲ درب بوده که یکی دارای حفره بسیار تنگ و درب دیگر که شاید رفت و آمد از آن سهل الوصول نبوده دارای حفره ای گشاد و بر بلندای یک پرتگاه عظیم قرار گرفته است:

درب خروجی یا ورودی 2

سفر را از استند با کمک و راهنمایی جناب آقای آخوندی راهنمای محلی و از مسیر دره ای سر سبز و زیبا آغاز میکنیم. طبیعت بکر و وحشی منطقه نوید از روزی خوب و به یاد ماندنی می داد . دیدن دسته ای کبک و بلافاصله ۲ روباه دوست داشتنی و به فاصله چند دقیقه دیدن ۲ خرگوش وحشی و زیبا در دامنه کوه حکایت از بکر بودن این منطقه زیبا داشت و این صحنه ها فرصتی بود برای مجید رضا خزاعی که با دوربین دوست داشتنیش این صحنه ها را شکار کند:

مجید رضا خزاعی

گروه در ابتدای درب ورودی:

و ماجرای همیشگی رد شدن جواد کامکار از دهانه غار:

تالار اصلی و درب خروجی:

درب خروجی

حوضچه ای بزرگ در داخل غار که دیواره های آن بوسیله ساروج پوشیده شده و به احتمال زیاد به عنوان منبع ذخیره آب برای ساکنین استفاده میشده:

غار پهلوان

ساروجهای دیواره غار

نشانه های زندگی در غار به وضوح در سرتاسر غار به چشم میخورد و حکایت از زندگی یک گروه بزرگ در این غار دارد اما جای بسی تاسف است که این میراث گرانبها به دست افراد تا حدود زیادی از بین رفته است. اما زیباست زندگی یک پروانه زیبا در غار و شکار این تصویر توسط مجید آقا:

 وقتی آدم چیزی رو دوست داره با چنگ و دندون از اون مواظبت میکنه مثل دوربین مجید آقا در موقع خروج از غار:

دهانه غار به سمت گرماب :ابراهیم منطقه را رصد میکند:

از دهانه غار خارج میشویم و سفرمان را به سمت دره پایین دست و دیدن منظره درب خروجی از نمای بیرون ادامه میدهیم . مسیری تقریبا سخت و دشوار اما زیبا و جذاب که در بعضی مواقع راهنمای محلی به کمک افراد گروه می پرداخت:

همکاری

درب خروجی از نمایی دیگر

مسیر برگشت

دهانه غار از نمای دورتر

 نشانه ها حاکی از این بود که این درب در زمان گذشته بوسیله ساکنین با چوبهای تنومند درخت تنه طاق بندی شده تا احتمالا از سقوط افراد یا ریزش سنگریزه ها جلو گیری به عمل آید:

 

اعضاء گروه

شکار و شکارچی:

جمع آوری جک بنه:

نگاهی متفاوت از سوراخ درخت:

من و ابراهیم کامکار مسئول گروه همنورد:

جا دارد در پایان این سفر از همکاری و همراهی راهنمای محترم محلی جناب آقای آخوندی صمیمانه تشکر و قدردانی نمایم.